2008-ieji Lietuvoje buvo paskelbti Skaitymo metais

2008-ieji Lietuvoje buvo paskelbti Skaitymo metais. Deja, jie baigėsi, kartu nurimo ir nuolatiniai raginimai skaityti knygas. Tuomet buvo dažnai klausiama, ar tu skaitai, kokias knygas mėgsti, kokias skaito tavo draugai ir taip toliau. Atsakymų būtų įvairių, tačiau visi žino, kokia yra knygų teikiama nauda. Ne veltui liaudyje yra nemažai posakių, liudijančių žinių svarbą, kad ir „ką išmoksi, to ant pečių nenešiosi“.

 

Kokios tuomet buvo bibliotekininkų nuomonės apie Skaitymo metus? Viena mokyklos bibliotekininkė neslėpė, kad po 2008-ųjų paskelbimo Skaitymo metais, biblioteka skaitytojų antplūdžio tikrai nepajuto. Tačiau džiaugėsi, kad skaitančiųjų skaičius ir nesumažėjo – išliko toks pat, kaip ir iki tol. Pasak jos, buvo galima pasidžiaugti ir tuo, jog daugiau dėmesio buvo skirta bibliotekoms, jų atnaujinimui, tačiau vis tiek trūksta lėšų naujoms knygoms pirkti.

Kas skaitė ir mylėjo knygą, tas ją skaito, myli ir dabar, tačiau kas nemėgo, nelabai domisi ir šiandiens“, – kalbėjo kita bibliotekos darbuotoja. Ji pastebėjo, kad mažiausieji bibliotekos lankytojai, pradinukai, skaito labai noriai, stengiamasi jiems užsakyti ir gauti daugiau naujų knygų. Tai galima paaiškinti ir tuo, jog jaunesni mokiniai dar labiau viskuo domisi, trokšta žinių, jiems viskas yra nauja ir tos naujovės gundo paimti į rankas knygą.

Tuo tarpu bibliotekų suaugusiųjų skyriuose dirbančios moterys sako, kad 2008 metais skaitytojų gretos kiek pagausėjo. Tačiau ne dėl Vyriausybės paskelbtos iniciatyvos skaityti, o dėl ekonominės krizės – žmonės neteko darbų, kartu atsirado daug laisvo laiko, kurį reikėjo išnaudoti. Pastebėta, jog skaitytojų padaugėja kiekvieną rudenį – žmonės grįžta po atostogų, mokiniai ir studentai kimba į mokslus, kuriuose jų laukia privaloma literatūra.

Ką skaito dauguma? Sąrašo viršuje – grožinė literatūra. Itin skaitomos ir įvairios psichologinės knygos, daugiausia – populiarioji psichologija, kurią labai mėgsta jauni žmonės, paaugliai. Dažnai skaitomos ir klasika tapusios knygos, „Aukso fondo“ literatūra. Populiarumo netrūksta ir meilės romanams. Nors jie pašiepiamai pavadinami ir pigia, nevertinga rašliava, jie skaitomi tikrai dažnai – juos mėgsta ir jaunos namų šeimininkės, ir jau pensijos sulaukusios moterys. Nors būna, kad tokias knygas į rankas paima ir vyrai. Matyt, norėdami rasti atsakymą į amžiną klausimą – ko gi nori tos moterys.

2008 metais populiarumos bibliotekoms pridėjo ir renga gausybė susitikimų su įvairiais rašytojais – pabendrauti su mėgstamais autoriais rinkosi tūkstančiai lietuvių. Tačiau pasibaigus Skaitymo metams iniciatyva nedingo – specialiai tam sukurta interneto svetainė nebuvo uždaryta, joje iki šiol pateikiamos žinios apie naujienas knygų leidybos srityje, renginius, geriausių knygų rinkimus, naujai pasirodžiusias knygas, jaunus autorius, sulaukusius pripažinimo ir taip toliau.

Tiek Vyriausybė, tiek bibliotekos 2008 metais vylėsi, jog skaitančiųjų bent kiek padidės, kad jaunimas susidomės literatūra, knygomis ir jų skaitymu. Galbūt kiek nors jaunuolių būtent tuomet ir susidomėjo skaitymu, tačiau dauguma vis dėlto jį pamilsta be progos – skaitydami nuo mažens. Tam daug įtakos turi ir jų tėvų elgesys – matydami namuose knygas, jas skaitančius tėvus, vaikai automatiškai ima juos mėgdžioti ir pradeda skaityti. Tėvai ir patys gali garsiai skaityti knygas savo atžaloms, taip juos pratindami. Vėliau, jau paūgėję, tokie vaikai patys savanoriška ima knygą į rankas ir dažniausiai jos vėliau nebepaleidžia.

Telieka tikėtis, jog tokia iniciatyva – Skaitymo metai – dalį šeimų ir paskatino elgtis būtent taip – šeimos narius pratinti prie knygų. Tuomet galbūt tolimoje (o gal ir nelabai) ateityje skelbti Skaitymo metų ir nebereikės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *