Įžymybių knygos

Kaip priversti paauglius skaityti? Įvairūs tyrimai rodo, jog jaunuoliai mielia renkasi laiką prie kompiuterio nei knygas. Tačiau galbūt yra būdas paskatinti moksleivius paimti į rankas knygą? Manau, kad yra.

Įrodyta, jog jaunimui itin svarbūs įvairūs jų „dievukai“ – įžymybės. Nesvarbu, kas tokie: muzikantai, dainininkai, sportininkai, aktoriai, lenktynininkai, realybės šou dalyviai… Visiškai nesvarbu, kas yra jaunuolio dievukas, tačiau itin svarbu, kokias vertybes jis propaguoja – jo pavyzdžiu seka šimtai, tūkstančiai, kartais net milijonai jaunų žmonių visame pasaulyje.

Todėl galima manyti, jog jei žinomi žmonės imtų daugiau kalbėti apie išsilavinimo, knygų skaityno svarbą, jaunuoliai taip pat imtųsi skaityti – tai taptų madinga.

Užsienyje neretai įvairiuose interviu žinomų žmonių klausiama, kokia jų pirmoji ar paskutinė perskaityta knyga, kokio rašytojo kūryba jiems įdomiausia ir panašiai. Įdomu, kad, pavyzdžiui, atrodo, lengvabūdžiai pramogų pasaulio atstovai labai mėgsta gilias, sudėtingas knygas, psichologine prasme sunkius kūrinius. Netikėta, tačiau veiksminga priemonė paskatinti gerbėjus domėtis tuo, kuo domisi ir žvaigždė.

Norisi pavyzdžių? Prašau. Žinomas rašytojas, siaubo žanro knygų karaliumi tituluojamas Stivenas Kingas prisipažino, jog jo mėgstamiausia knyga – Viljamo Goldingo „Musių valdovas“, aktorė Keitė Vinslet žavisi Emilio Zola kūryba, britų aktorius Džeimsas Nesbitas dievina Džeromo Selindžerio bestselerį „Rugiuose prie bedugnės“.

Žinomas aktorius Džordžas Klūnis mėgstamiausia knyga įvardina Levo Tolstojaus „Karą ir taiką“. Netikėta? Yra ir daugiau netikėtumų. Aktoriaus Martino Šyno mėgstamiausia knyga – Fiodoro Dostojevskio „Broliai Karamazovai“, aktorius Alekas Boldvinas geriausia knyga laiko Harper Li kūrinį „Nužudyti strazdą giesmininką“, pripažintam režisieriui Stivenui Spilbergui didžiausią įspūdį yra padariusi Džeimso Fenimoro Kuperio knyga „Paskutinis mohikanas“.

Pasaulyje milijonų žmonių žinomas kaip komedijų aktorius Džimas Keris geriausia knyga laiko Fiodoro Dostojevskio „Nusikaltimą ir bausmę“, populiari aktorė Natali Portman skaito Anos Frank dienoraštį, o Harį Poterį filmuose, pastatytuose pagal to paties pavadinimo knygas suvaidinęs vos dvidešimt ketverių Danielis Redklifas prisipažįsta, jog jo mėgstamiausia knygą – Michailo Bulgakovo „Meistras ir Margarita“.

Koks bendras visų šių žmonių bruožas? Juos žino milijonai žmonių visame pasaulyje, tačiau jie renkasi skaityti gerą literatūrą. Dalis jų gerbėjų – jauni žmonės, kiti – dar moksleiviai, kuriems labai svarbu, kaip elgiasi jų mėgstamos įžymybės, todėl tikėtina, kad platesnis panašių interviu platininimas padėtų populiarinti spausdintą žodį. Tuo labiau, jog dalis kino žvaigždžių paminėtų kūrinių Lietuvoje yra įtraukti į mokykloje skaitomos literatūros sąrašą.

Vis dėlto tenka apgailestauti, jog Holivudo žvaigždžių įtaka Lietuvos moksleiviams yra pernelyg maža arba jos visai nėra. Visai kitokia situacija yra Jungtinėse Amerikos valstijose, kur dėl savo dievukų pamišę jaunuoliai mėgdžioja viską, ką daro įžymybės: rengiasi, kerpasi plaukus, darosi tatuiruotes, veriasi auskarus, net ima maitintis taip, kaip dievukai. Šiuo atveju (knygų skaitymo) tai būtų tikrai į naudą – jaunimas, mėgdžiodamas įžymybes ir pradėjęs skaityti, galėtų susipažinti su literatūra, kurią mėgsta jų mylimas aktorius ar dainininkas, kartu įgytų ir suvokimą apie pasaulio literatūrą, kokybiškus jos kūrinius, pažintų pasaulyje pripažintus rašytojus. Neabejoju, jog jei bent dalis jaunuolių būtent tokiu būdu paimtų knygą į rankas, skaitytų ir toliau. Tereikia, jog knygos būtų įdomios, „užkabinančios“, viliojančios jaunus žmones skaityti, motyvuojančios.

Žinoma, aukščiau išvardinti kūriniai nėra patys lengviausi. Kaip ir minėta, dalis jų – gilūs, sunkūs literatūriniai šedevrai, persunkti filosofiniais elementais, tačiau jie nėra neįveikiami. Tuo labiau, skaityti galima pradėti ir nuo lengvesnių kūrinių, vėliau palengva pereinant prie pačių geriausių, kartu – ir sudėtingiausių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *